Wzajemne oskarżenia i konflikty, jakie od lat wywołuje problem kotów i psów w naszym rodzinnym ogrodzie działkowym, które zbyt licznie odwiedzają lub „hodowla” ich w ogrodzie. Przyprowadzając lub stale utrzymując swojego pupila (kotka,pieska) na terenie ogródka, to musimy pamiętać, że odpowiadamy za wszelkie szkody, które nasze zwierzątko (kot, pies) wyrządzi, jesteśmy też zobowiązani posprzątać, jeśli zdarzy mu się nabrudzić na sąsiedniej działce lub na wspólnym terenie ROD.
Utrzymanie zwierząt to nie tylko posiadanie lub danie stałego schronienia, ale to również żywienie, godzenie się na ciągłą obecność, stwarzanie różnych warunków do stałego ich bytowania w ogrodzie.
Bezdomne i wolno żyjące zwierzęta, które beztrosko dokarmiane, a tym samym wabione, samoistnie osiedlają się na działkach i przysparzają działkowcom znaczne problemy i kłopoty. KOTY w szczególności, bowiem z upodobaniem niszczą grządki, rabaty, zasiewy, włókniny i folie itp., mogą załatwiać się na naszym ogrodzie, najczęściej zakopując swoje odchody, a także znaczą teren. Znaczenie terenu polega na ocieraniu się kota o ściany, drzewa i inne stojące przedmioty. Kocury oprócz ocierania, po osiągnięciu dojrzałości płciowej, zaznaczają teren moczem z feromonami, który ma inny, dużo bardziej intensywny zapach niż ich normalny mocz. Oprócz tego kotki w czasie rujki często moczą się w różnych miejscach: zachowanie to ma na celu zwabienie partnera.
Niepokojące sygnały o problemach wywołane przez „ hodowców kotów ” i wzajemnych animozjach użytkowników działek ogrodowych, dostarczane osobiście lub pisemnie do zarządu ROD, tu cytat: ” Właściciel działki (niestety numer nie widoczny z alei ) utrzymuje na stałe na działce co najmniej 6 szt. kotów ( trzy duże i trzy małe), a być może jest ich więcej. Owe koty są się utrapieniem dla pobliskich działek ze względu na szkody które wyrządzają niszcząc uprawy, kwiaty oraz zanieczyszczając je swoimi odchodami. W ostatnim czasie zjawisko to się dość mocno nasiliło. Mam już dość rozpoczynania dnia na działce od zbierania kocich odchodów, nie wspomnę o miejscach gdzie koty zaznaczają sobie teren moczem (smród jest nie do zniesienia, a szczególnie latem). Zgodnie z regulaminem ROD paragraf 68 pkt 10 utrzymywanie kotów na stałe jest zabronione. Proszę o wyegzekwowanie od właściciela działki pozbycia się tej hodowli kotów lub podjęcie innych środków w celu rozwiązania zaistniałego problemu”
Każdy sygnał czy zarzut, stałego schronienia „ hodowli ” , wabienia kotów lub niewłaściwego traktowania zwierząt na terenie ROD skutkuje uruchomieniem wewnętrznego postępowania mającego na celu wyjaśnienie sprawy i w razie potrzeby podjęcie odpowiednich działań.
Zarząd ROD zwraca uwagę i przypomina, by zwierzęta użytkowników Działek oraz ich Gości, podczas spacerów na terenie ROD były trzymane na stosownej smyczy i w kagańcu, a ich właściciele niezwłocznie sprzątali odchody po swoich pupilach.
Regulamin ROD, który zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o ROD obowiązuje wszystkich na terenie ogrodu, zawiera szereg ograniczeń zarówno dotyczących zagospodarowania działek, jak i zachowania oraz postępowania w ogrodach, wprowadzają znaczne ograniczenia dla przebywania oraz chowu zwierząt na terenie ROD (m.in. § 58, § 68 pkt 10 Regulaminu ROD).
Zwierzęta wolno żyjące (w tym koty, lisy, dziki, bobry, sarny,….), które z definicji ustawowej są zwierzętami żyjącymi w warunkach niezależnych od człowieka ( art. 4 pkt 21 ustawy ochronie zwierząt ) często przedostają się na teren ogrodów. Nie oznacza to by uzasadnione i dopuszczalne było celowe wabienie tych zwierząt pokarmem i oczekiwania od Społeczności Działkowej tolerowania stałego przebywania tych zwierząt na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nawet w sytuacji wyrządzania przez nie szkód.
KOTY stanowią również realne zagrożenie dla zdrowia, ze względu na niekontrolowane pozostawianie odchodów, które na terenie ogrodu, gdzie uprawia się warzywa i owoce do bezpośredniego spożycia oraz pielęgnuje rabaty i trawniki, jest wysoce szkodliwą postawą, a nierozważne praktyki nie do zaakceptowania, z powodu zwiększonej możliwości zarażenia groźnymi chorobami tj. (przeczytasz klikając) : toksoplazmoza , toksokaroza, choroba kociego pazura, wścieklizna.
Należy pamiętać, że żaden przepis prawa, wśród ludzi nie zastąpi zdrowego rozsądku i wzajemnego poszanowania, którym należy się kierować organizując hodowlę zwierząt na działce, należy prowadzić ją tak, aby nie utrudniała ona korzystania z przyjemności rekreacji i wypoczynku innym osobom – użytkownikom sąsiednich działek w ROD.
Do pobrania>>>>> :
Namysłów dn.27.09.2018 r.
MR