Obowiązek utrzymywania we właściwym stanie rowów melioracyjnych i drenowania wynika z art.77 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r poz. 145) i dotyczy wszystkich właścicieli i użytkowników gruntów, na których te urządzenia się znajdują.
Urządzenia i systemy melioracyjne stanowią ważny element infrastruktury technicznej, obok funkcji środowiskowej czy produkcyjnej spełniają też istotną funkcję w ochronie przeciwpowodziowej i to nie tylko na obszarach rolniczych.
Do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych m. inn. zalicza się rowy melioracyjne o szerokości dna przy ujściu mniejszej niż 1,5 m oraz rurociągi drenarskie. Rowy otwarto są przeznaczone do odprowadzenia nadmiaru wody spływającej po powierzchni gruntu lub nadmiaru wody odsączonej z gleby do większych cieków. Wpływ rowu na sąsiadującą z nim glebę zależy od przepuszczalności gleby, odległości rowów od siebie oraz ich głębokości. W zależności od tych czynników kształtują się krzywe depresji, zaznaczające układ wody w glebie. Im głębsze są rowy, tym większe jest ich działanie odwadniające. Sprawne działanie urządzeń, takich jak rowy melioracyjne, studzienki, przepusty itp. wymaga stałej konserwacji i nadzoru.
Rowy i kanały melioracyjne szybko zarastają roślinnością wodną i ulegają zamuleniu więc muszą być prawidłowo i systematycznie w miesiącach: marzec-kwiecień i październik –listopad poddawane zabiegom konserwacyjnym, Z tego powodu państwo nakłada obowiązek bieżącej konserwacji urządzeń melioracyjnych przez właścicieli gruntów, a niezbędne roboty są wykonywane na koszt użytkowników, na których również spoczywa obowiązek ich utrzymania.
Zakres robót związanych z właściwym utrzymaniem rowów i drenażu składa się głównie:
- wybieranie namułu z dna rowów i bieżące usuwanie przetamowań cieku wodnego oraz usunięcie kożucha roślin pływających, uzyskanym urobkiem uzupełnić ubytki w skarpach, a pozostałą część urobku rozplantować przy skarpie cieku.
- wykoszenie i wycinka roślin z dna i skarp rowu wraz z usunięciem,
- naprawa uszkodzonego dna i umocnienia z faszyny oraz skarp rowu,
- wycinka krzewów i drzew ze skarp oraz z dna rowów po uzyskaniu zgody Organów administracji,
- bieżąca naprawa wylotów drenarskich,
- odmulanie studzienek drenarskich i ich naprawa.
Istotną sprawą, ale często przez użytkowników działki pomijaną, są zasady stawiania ogrodzeń lub nasadzeń krzewów i roślin według prawa wodnego. Dokument ten określa minimalną odległość = 1,5 m liczoną od ogrodzenia lub nasadzenia do tzw. powierzchniowych wód publicznych, czyli cieków wodnych, rzek, zbiorników, rowów melioracyjnych itp. Odległość ta liczona jest do brzegu np. rzeki, rowów melioracyjnych i nie ma znaczenia przebieg granic naszej działki, nawet jeśli granica przebiega bliżej cieku wodnego niż 1,5 m. Zapewniając potrzebny, swobodny dostęp dla corocznej i właściwej konserwacji urządzeń melioracyjnych przy pomocy sprzętu i urządzeń mechanicznych na całej długości cieku wodnego.
(Regulamin ROD, również ma zapis w. § 84 Działkowiec obowiązany jest:
1) dbać o estetyczny wygląd działki i ROD,
2) nie zakłócać spokoju sąsiadom,
3) utrzymywać w czystości drogi, aleje oraz rowy melioracyjne:
a) na połowie ich szerokości, gdy do nich przylegają działki po obu stronach,
b) na całej ich szerokości, gdy do nich przylegają działki z jednej strony)
Jednakże za jeden z głównych problemów obecnego stanu technicznego infrastruktury wodno
melioracyjnej można uznać niedostateczną ilość środków finansowych przeznaczanych na
utrzymanie urządzeń oraz należytej troski w zakresie gospodarki wodnej nie tylko na gruntach
użytkowanych w ROD
– Tekst ustawy – Prawo wodne – do pobrania tutaj.
środa, 19 sierpnia 2015 r.
MR