Od dnia 28 sierpnia br. obowiązują nowe zasady dotyczące wycinki drzew i krzewów. Bowiem ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw 1 ( Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) wprowadza treścią Art. 29 gruntownie zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, z późn. zm.24)
W zmienionych przepisach określono wielkości obwodów pnia drzew. I stosownie do treści znowelizowanego przepisu obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia nie będzie podlegać usuwanie w szczególności:
1) drzewa owocowe;
2) drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
35 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Powyższe oznacza, że na usunięcie niektórych kategorii drzew nadal konieczne będzie uzyskania zezwolenia !
Dla ułatwienia procedury związanej z uzyskaniem zezwolenia na usunięcie drzew, zweryfikowano zakres wymogów formalnych wniosku o wydanie zezwolenia. Takie zezwolenie wydaje zasadniczo wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Zainteresowany musi więc najpierw złożyć odpowiedni wniosek, który uruchamia całą procedurę zmierzającą do wydania decyzji.
PAMIĘTAJ !
1. Bez zezwolenia możesz wyciąć tylko drzewa owocowe ( jeśli nieruchomość nie podlega ochronie) i młode, które nie mają jeszcze dziesięciu lat.
2. Jeśli wycięcie nie ma związku z działalnością gospodarczą, nie poniesiesz żadnych opłat za zezwolenie.
3. Zwolnienie z opłaty za wycinkę nie oznacza braku kary w razie usunięcia drzewa bez wymaganego zezwolenia.
Pełny tekst Art. 29 >>>> : Dz.U.2015.1045 – Akt prawny – www.lex.pl
Namysłów dn.25-09-2015r
MR