Od 17 czerwca 2017 roku zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące usuwania drzew z prywatnych nieruchomości. Zaostrzają one obowiązujące od nowego roku prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnym gruncie. Przewidują, że prywatny właściciel gruntu, chcąc dokonać wycinki drzew, krzewów na swojej nieruchomości, na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, będzie musiał zgłosić ten fakt wcześniej do gminy.
Jak należy postępować, by wyciąć drzewo, krzewy po 17 czerwca 2017 roku?
- Zgłaszamy na piśmie zamiar wycinki drzewa, skupiska krzewów o powierzchni powyżej 25 m2 do urzędu gminy.
- W zgłoszeniu piszemy imię i nazwisko, oznaczenie nieruchomości i załączamy rysunek lub mapkę z umiejscowieniem drzewa, skupiska krzewów o powierzchni powyżej 25 m2.
- W ciągu trzech tygodni ma przyjść urzędnik z gminy, który zmierzy obwód drzewa, skupiska krzewów o powierzchni powyżej 25 m2 i spisze protokół.
- Gmina ma dwa tygodnie od wizyty urzędnika, by zgłosić sprzeciw.
- Jeśli gmina nie zgłosi sprzeciwu można wycinać.
Pamiętaj:
- Od wizyty urzędnika gminy mamy 6 miesięcy na wycięcie drzewa, skupiska krzewów o powierzchni powyżej 25 m2.
- Jeśli chcemy ciąć drzewo, skupiska krzewów o powierzchni powyżej 25 m2 po upływie 6 miesięcy, musimy powtórzyć całą procedurę.
KOMUNIKAT
Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 5 czerwca 2017 r.
w sprawie: zmiany zasad wycinki drzew na terenach ROD
W dniu 17 czerwca 2017 r. wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania drzew z terenów rodzinnych ogrodów działkowych.
Od 17 czerwca 2017 r. bez zezwolenia będzie można usunąć z działki lub z terenu ogólnego ROD drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Jeśli zatem drzewo przekracza ustalone limity należy przed wycinką uzyskać zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
W odniesieniu do drzew rosnących na działkach – o zezwolenie występują działkowcy. Jeśli zaś drzewo przekraczające ustawowe limity rośnie na terenie ogólnym ROD, zarząd ogrodu – przed wycinką – zobowiązany jest uzyskać zgodę właściwego organu (art. 16 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych).
Nie ulegają zmianie zasady wycinki:
- drzew owocowych
można je zatem nadal usuwać bez zezwoleń (bez względu na wymiary obwodu pnia oraz wiek drzewa) - krzewów
tak jak dotychczas, wycinka krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2 nie wymaga zezwolenia. Jeśli zatem działkowiec (zarząd ROD) zamierza usunąć krzew (krzewy) o powierzchni przekraczającej 25 m2 należy uprzednio uzyskać właściwe zezwolenie.
Z uwagi na wysokie kary pieniężne za dokonanie wycinki drzew i krzewów bez wymaganych zezwoleń, jednostka krajowa PZD zwraca się zarówno do działkowców, jak i do zarządów ROD o przestrzeganie przepisów ustawy o ochronie przyrody.
(-) Prezydium Krajowej Rady PZD
Namysłów dn. 08.06.2017 r
MR